Co je to aikidó

Aikidó je japonské bojové umění, které vzniklo v první polovině 20. století a bylo založeno Morihei Ueshibou. Samotný název Aikidó se skládá ze tří částí, které můžeme překládat tímto způsobem: "Ai" - harmonie, "ki" - energie a "dó" - cesta. A právě s odkazem na význam tohoto názvu lze jako základní princip aikidó označit využití síly soupeře proti němu. Z tohoto důvodu je aikidó vhodné pro muže i ženy bez věkového omezení.
Z obecného pohledu lze aikidó označit za bojové umění beze zbraně, ale i se zbraněmi, kterými jsou v duchu samurajských tradic japonský meč (při tréninku požívaný dřevěný meč bokken), dřevěná hůl jo a nůž tanto (opět nejčastěji pro trénink používaný dřevěný nůž).
V tradičním pojetí aikidó nejsou soutěže, ale jsou nahrazeny získáváním zkušeností prostřednictvím stáží a seminářů (stáže se konají jak v České republice, tak v zahraničí).
V aikidó lze získávat technické stupně - žákovské (Kyu) a mistrovské (Dan), získání těchto technický stupňů je podmíněno úspěšným složením zkoušky před komisí.


Historie Aikidó v Přerově

Oddíl Aikidó Kagawa Dojo v Přerově byl oficiálně založen v roce 1986 poté, co se jeho zakladatel Ing. Vlastimil Ilgner (tehdy 1. Dan Judo) vrátil z Japonska. Název oddílu Kagawa odkazuje na místo - prefekturu Kagawa v Japonsku, kde se s Aikidó seznámil. V této době neexistovala žádná národní organizace Aikidó u nás, ale ze změnou režimu a otevřením Československa (a později Česka) světu, se začali věci rychle měnit - přijížděli sem mnozí zahraniční učitelé Aikidó a začaly vznikat národní organizace. Proto jsme se v roce 1994 připojili pod organizaci ČAA (Česká Asociace Aikidó), která spadá pod hlavní proud Aikidó, který je reprezentován Hombu Dojo v Tokiu, v Japonsku. Náš oddíl se také stal nedílnou součástí DDM Atlas, pod kterým setrvává do dnešních dnů a který nás stále podporuje. Proto nyní máme veškeré nutné vybavení - dostatek tatami (speciálních žíněnek, na kterých cvičíme) a tréninkových zbraní (k zapůjčení pro nováčky).
Dle dobových fotografií z počátků Aikidó v Přerově byl zájem o cvičení velký a lze konstatovat, že velký zájem přetrvává dodnes. Našimi řadami prošel nemalý počet lidí, kteří, kratší či delší dobu, mezi námi pobývali, našli bysme mezi nimi spoustu úspěšných a známých lidí, specialistů v mnohých oborech, které Aikidó učarovalo. Rádi je vždy v našich řadách opět uvítáme, ať už jako pouhé diváky/přátele aikidó, či znovu jako aktivní cvičící.
Za dobu existence našeho oddílu jsme Aikidó prezentovali na mnoha veřejných akcí, ať to byly různé budoshow, akce zaměřené na japonskou kulturu či každoroční ukázky "pro rodiče" na DDM Atlas.
Kromě cvičení Aikidó se dojo stalo místem společenského života při pravidelných vánočních večírcích, různých oslavách, výletech, letních školách aikidó a mnoha dalších akcích. Netrénujeme jen v tělocvičně na tatami, ale tradicí se staly letní tréninky zbraní přímo v přerovském parku Michalov. Další hezkou tradicí, kterou se náš oddíl může pochlubit je ukázka aikidó na svatbách našich členů, kteří ač většinou nevědomky jsou vtaženi do centra dění ukázky.
Za celou historii přerovského oddílu dosáhlo víc jak 20 členů mistrovské stupně Dan, dnes již ne všichni v Přerově cvičí, někteří se přestěhovali a například si otevřeli svá vlastní dojo ve městech, kde působí (Stod a Brno). A zde je seznam našich členů s danovými stupni, se kterými se můžete na našem tatami dnes potkat:

  • Ing. Vlastimil Ilgner (5. Dan Aikidó, 1. Dan Judó)
  • Eliška Svobodová (4. Dan Aikidó)
  • Ondřej Raška (3. Dan Aikidó)
  • Ing.Pavel Rochla (3. Dan Aikidó)
  • Jakub Čech (2. Dan Aikidó)
  • Pavel Dvorský (2. Dan Aikidó)
  • Milan Velím (2. Dan Aikidó)
  • Ing. Tomáš Čermák (1. Dan Aikidó)
  • Ing. Josef Lakomý (1. Dan Aikidó)

 

www.000webhost.com